باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
چهارشنبه ۲۰ ژانویهٔ ۲۰۲۱
Wednesday, Jan 20, 2021

دسته بندی ها :
فرهنگ
«هفت کوچه» رادیو فرهنگ چراغانی می شود
برنامه « هفت کوچه» پنجشنبه ۱۳ آذرماه با موضوع جایگاه «چراغ » و «روشنایی» در فرهنگ مردم از رادیو فرهنگ پخش می شود.
خبرگزاری برناخبرگزاری برنا
۲ دسامبر ۲۰۲۰
«هفت کوچه» رادیو فرهنگ چراغانی می شود

به گزارش برنا، رادیو فرهنگ در برنامه « هفت کوچه» به بررسی فرهنگ عامه و توجه به خرده فرهنگ ها و آداب و رسوم اقدام می پردازد و امروز نیز به سراغ یکی از کاربردی ترین موارد در فرهنگ مردم یعنی« چراغ» رفته است.

چـِراغ وسیله‌ای برای روشنایی است واژه  چراغ واژه‌ای از ریشه‎ای پارسی است که این واژه از زبان پارسی به زبان سوریانی رفته و سپس زبان عربی آن را از زبان سوریانی به شکل سراج وام گرفته است.

از زمان‌های بسیار قدیم شاید ۴۰۰۰ سال قبل نوعی چراغ بنام پیه‌سوز در ایران و هند بکار گرفته شد، بعدها چراغ موشی جای آن را گرفت پس از چراغ موشی چراغ سیمی یا فانوس به بازار آمد و بعد چراغ گرد سوز نفتی که دارای شیشهای طولانی عمودی بود و سپس چراغ توری نفتی که هنوز هم چراغ توری در بعضی مکان‌ها بکار می‌رود اما از دیرباز تا کنون به علت اهمیت روشنایی ‌و‌نور در فرهنگ مردم ایران چراغ که جایگاهی برای روشنایی فراهم آورده نیز مورد توجه بوده و در نذرها و جشن ها و عزاداری ومراسم مذهبی می توانیم ردپای این اهمیت داشتن را ببینیم.

«هفت کوچه»  ساعت ۹صبح به گویندگی سکینه ارجمندی و تهیه کنندگی سیدهادی موسوی نژاد به همت گروه فرهنگ و جامعه  روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز پخش می شود.

بیشتر بخوانید:
  • موسیقی حسن کسایی در«فرزانگان فرهنگ»
  • علی اصغر شاه زیدی از استاد حسن کسایی می گوید