باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
چهارشنبه ۱۲ مهٔ ۲۰۲۱
Wednesday, May 12, 2021

دسته بندی ها :
سیاست
اطلاعیه وزارت کشور در خصوص ترکیب و عملکرد هیئت‌های اجرایی انتخابات
وزارت کشور طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بیان جملات کلی و مبهم و قضاوت یک طرفه نسبت به عملکرد صدها هیأت اجرایی که هزاران نفر از معتمدین مردم در آن‌ها عضو هستند، قطعاً به دور از انصاف است.
خبرگزاری تسنیمخبرگزاری تسنیم
( و ۴ سایت دیگر )
۱۷ آوریل ۲۰۲۱
اطلاعیه وزارت کشور در خصوص ترکیب و عملکرد هیئت‌های اجرایی انتخابات

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، در پی طرح برخی نکات و تحلیل‌ها در خصوص ترکیب و عملکرد هیأت‌های اجرایی انتخابات از سوی تنی چند از فعالان سیاسی، وزارت کشور با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن ارائه توضیحات در خصوص روند تشکیل و ترکیب هیأت‌های اجرایی، داده‌های آماری مرتبط با ثبت نام در انتخابات و عملکرد هیأت‌های اجرایی در این زمینه را منتشر کرد.

در متن  این اطلاعیه، پس از مرور مقدمات فوق، در خصوص روند تشکیل، ترکیب، رویکرد و عملکرد هیأت‌های اجرایی انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، محورهای ذیل، تصریح شده است:

1. اعضای هیأت‌های اجرایی انتخابات، معتمدین مردم هستند که بر اساس مواد 36، 37 و 38 قانون انتخابات، از بین اقشار مختلف با گرایش‌های سیاسی و اجتماعی گوناگون برگزیده شده و مبتنی بر تکلیف قانونی و شرعی خود، به انجام امورات مرتبط از جمله تعیین صلاحیت‌ها می‌پردازند.

2. پس از بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرها در هیأت‌های اجرایی، صلاحیت بیش از 90 درصد از داوطلبان بر اساس مواد 30 تا 34 و 52 قانون انتخابات، تأیید گردید.

3. افرادی که در این مرحله تایید صلاحیت نشده‌اند، بموجب قانون، فرصت اعتراض دارند و تلاش مشترک همه عوامل اجرائی و نظارت، احقاق حق در مسیر قانونی خواهد بود.

4. فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی روستاها هنوز آغاز نشده، لکن تأکید شده است و حتماً انتظار می‌رود که هیأت‌های مذکور بر اساس مرّ قانون عمل کنند. لازم به ذکر است بر اساس تبصره 1 ماده 49 قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور، در فرایند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی روستاها، صرفاً در خصوص آن دسته از داوطلبان که مظنون به داشتن یکی از موارد مذکور در ماده 33 این قانون باشند، استعلام از مراجع چهارگانه صورت می‌پذیرد.

5. به منظور صیانت از ساحت ارزشمند شوراهای اسلامی به عنوان یکی از ثمرات انقلاب اسلامی و جایگاهی برای خدمتگزاری به مردم، همواره تأکید بر آن است که افرادی پاکدست و مورد وثوق مردم، با رأی مردم به شوراها راه یابند تا اصول مترقی قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی محقق گردد.

در ادامه اطلاعیه وزارت کشور، آمده است: بر اساس آن چه ذکر شد، بیان جملات کلی و مبهم و قضاوت یک‌طرفه نسبت به عملکرد صدها هیأت اجرایی که هزاران نفر از معتمدین مردم در آن‌ها عضو هستند، قطعاً به دور از انصاف است و در شرایط حاضر، هجمه به روند برگزاری انتخابات از سوی وزارت کشور، هیأت‌های اجرایی و معتمدین مردم تلقی می‌شود. خداوند سبحان در قرآن کریم، از جمله در آیه 135 سوره شریفه نساء و آیه 8 سوره شریفه مائده، به این مضمون اشاره می‌فرماید که نباید دشمنی یا دوستی با گروهی، شما را از عدالت دور کند.

در فراز دیگری از اطلاعیه وزارت کشور، با اشاره به تحلیل‌های ناصواب مبتنی بر داده‌های آماری نادرست راجع به میزان مشارکت و ثبت‌نام در انتخابات شوراهای اسلامی، نکات ذیل اعلام شده است:

ثبت‌نام داوطلبان برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به صورت جداگانه و در دو بازه زمانی توسط وزارت کشور، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها انجام شده است.

در این دوره بر خلاف دوره‌های پیشین، برای اولین‌بار امکان ثبت نام داوطلبان به صورت غیرحضوری با به‌کارگیری فناوری‌های نوین فراهم شد که مورد استقبال نیز قرار گرفت.

بیش از 298 هزار نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخابات شوراهای شهرها و روستاها ثبت نام کردند که در قیاس با دوره قبل بیش از 8 هزار نفر و در مقایسه با دوره چهارم بیش از 32 هزار نفر افزایش یافته است.

بیش از 8 درصد داوطلبان، از جامعه زنان بوده‌اند که نسبت به دوره قبل، 2 درصد و نسبت به دوره قبل‌تر بیش از 3 درصد افزایش داشته است.

بر این اساس، آشکار است که تحلیل‌های ارائه شده بر اساس داده‌های آماری نادرست، کاملاً ناصواب و غیرواقعی است.

در فراز پایانی اطلاعیه وزارت کشور، ضمن استمداد از خداوند سبحان در ماه مبارک رمضان برای هدایت همگان به راه صواب و انصاف، تأکید شده است: وزارت کشور، ستاد انتخابات کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران و هیأت‌های اجرایی در چارچوب وظایف قانونی خود بر اساس مجموعه قوانین ناظر بر انتخابات، عمل می‌کنند و تحت تأثیر هیچ فشار سیاسی رفتار نخواهند کرد.

انتهای پیام/