باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
شنبه ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱
Saturday, Oct 16, 2021

دسته بندی ها :
بین الملل
آمریکا کمک نظامی ۱۳۰ میلیون دلاری به مصر را تعلیق کرد
منابع آگاه در دولت ایالات متحده می گویند که واشنگتن از پرداخت کمک نظامی به مصر با ارزشی بالغ بر ۱۳۰ میلیون دلار امتناع خواهد کرد.
خبرگزاری مهرخبرگزاری مهر
۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱
آمریکا کمک نظامی ۱۳۰ میلیون دلاری به مصر را تعلیق کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو منبع آگاه از جمله یک مقام رسمی در دولت ایالات متحده اعلام کردند که دولت «جو بایدن» قصد دارد به منظور اعمال فشار بر قاهره جهت بهبود سوابق حقوق بشری خود، از پرداخت کمکهای نظامی به این کشور به مبلغ ۱۳۰ میلیون دلار خودداری کند.

این اقدام «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده در واقع نقض رویه وزرای پیشین آمریکاست که امتناع کنگره از کمک نظامی به مصر را باطل می کردند. در گذشته، آزادسازی کمک نظامی ۳۰۰ میلیون دلاری به دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر بر پایه این استدلال که این کمک نظامی در راستای امنیت ملی ایالات متحده است، یک استثناء به شمار می رفت.

حال بخشی از این کمک مالی، حدود ۱۳۰ میلیون دلار، به بهانه مسائل حقوق بشری پرداخت نمی شود اما این امکان وجود دارد که در صورت بهبود سوابق حقوق بشری در مصر این بودجه در سالهای مالی آینده پرداخت شود.

گروههای حقوق بشری که از دولت آمریکا خواسته بودند کل مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار را پرداخت نکند، این اقدام را خیانت به تعهدات ایالات متحده در حوزه حقوق بشر می خوانند.

گفتنی است، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا وعده داده که حقوق بشر را در مرکز سیاست خارجی خود قرار دهد و از این رو طرفداران حقوق بشر واشنگتن را برای اتخاذ مواضعی سرسختانه تر علیه السیسی تحت فشار قرار می دهند؛ هرچند که به واسطه میانجی گری قاهره برای پایان دادن به خصومتها میان اسرائیل و حماس در ماه آوریل، روابط واشنگتن با مصر رو به بهبود گذارده است.