باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
پنجشنبه ۲۴ ژوئن ۲۰۲۱
Thursday, Jun 24, 2021

دسته بندی ها :
سیاست
قهر با صندوق رای مشکلات کشور را درمان نمی‌کند
گرگان - ایرنا - رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: قهر با صندوق‌ رای در انتخابات ۱۴۰۰ که توسط برخی افراد و گروه‌های داخلی مطرح می‌شود دردی از مشکلات کشور را درمان نمی‌کند.
قهر با صندوق رای مشکلات کشور را درمان نمی‌کند

سیدجواد ساداتی‌نژاد شامگاه پنجشنبه در همایش ستادهای مرکزی حجت‌الاسلام رییسی با موضوع دولت مردمی، تحول کشاورزی، ایران قوی در گرگان با اشاره به برخی مشکلات در بخش‌های مختلف اظهار داشت: یکی از راه‌حل های برطرف شدن این کمبودها، انتخاب رییس جمهوری کارآمد و با برنامه است که شرط آن که حضور و مشارکت حداکثری در انتخابات است.

وی با اشاره به کمبودهای بخش کشاورزی و تلاش نمایندگان مجلس برای حل آن گفت: برای اولین بار طی سال‌های گذشته تعداد نمایندگان متقاضی  ورود به کمیسیون کشاورزی بیشتر از ظرفیت بود که دلیل آن اهمیت فراوان این بخش و اهتمام فراوان نمایندگان برای تقویت زیرساخت‌ها بود.

وی بیان کرد: در دولت فعلی، وزیر جهاد کشاورزی اختیارات بسیار کمی در مقایسه با حجم نیازها و خواسته‌های این بخش دارد که این مساله نشان می‌دهد دولت به کشاورزی اهمیت نمی‌دهد و علاوه بر آن بسیاری از اختیارات و ابزارهای تصمیم‌گیری به اشتباه به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است.

وی یادآور شد: یکی از نتایج واگذاری اشتباه اختیارات، تشکیل صف‌های طولانی مرغ و تخم‌مرغ بود که همیشه بین وزارتخانه ‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای پاسخگویی به این کمبود، دعوا بود.

ساداتی‌نژاد در ادامه گفت: مجلس از ابتدا با دلار ۴۲ هزار ریالی مخالف بود چرا که معتقد بوده و هست که این قیمت دلار عامل اصلی و اساسی فساد، رانت و فقر در همه جا به ویژه کشاورزی است و این قیمت باید برداشته شود.

وی افزود: برای حل مشکلات کشاورزی، مجلس برنامه تحولی و اصلاح ساختار وزارت جهاد کشاورزی را در دستور کار قرار داده که این طرح تا یک ماه آینده به سرانجام خواهد رسید.

وی با اشاره به جلسات متعدد اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با حجت‌الاسلام رییسی گفت: این نامزد انتخابات ریاست جمهوری نگاه تحولی به این حوزه دارد و معتقد است کسانی که در حوزه امنیت غذایی خلل ایجاد می‌کنند، خائن هستند و او همچنین به سفره مردم، غذای سالم و با قیمت مناسب به راحتی در دسترس بودن، حساسیت خاص دارد.

ساداتی‌نژاد خاطرنشان کرد: مشکل اساسی دولت فعلی تعلل در تصمیم‌گیری‌ها و دیر عمل کردن به راهبردها است، بطوری که آبان ماه سال گذشته برای حل مشکل نهاده‌های دامی که رییس بانک مرکزی علتش را نبود ارز می‌دانست ۲ راه حل وارد کردن نهاده‌ها توسط بخش خصوصی یا وارد کردن نهاده‌ها با ارز حاصل از فروش و صادرات میوه‌ها از سوی مجلس ارایه شد که رییس بانک مرکزی مخالفت کرد و در نهایت بعد از حدود پنج ماه صف مرغ و تخم‌مرغ به دلیل کمبود و گرانی زیاد در کشور شکل گرفت.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مردم از رد صلاحیت‌ها نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ناراحت نیستند بلکه از مدیران ناکارآمد این دولت گلایه دارند و معتقدند اوضاع باید تغییر کند.

پیش از شروع این جلسه رییس ستاد انتخاباتی شورای وحدت حجت الاسلام رییسی در گلستان در نشست خبری گفت : طی سال های قبل در دفاع از محرومان و مردمی بودن در انتخابات شعارهایی داده شد اما در عمل برای همدردی با سیل زدگان استان گلستان افراد دیگری غیر از دولت به کمک مردم آمدند.

جعفر گرزین با گلایه از برخی وعده های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اظهار داشت: وظایف و حوزه اختیارات رییس جمهوری به صراحت در قانون اساسی بیان شده اما سخنان برخی نامزدها نشان می‌دهد که آن ها از مفاد ماده های قانون اساسی بی خبرند.

وی بیان کرد: رییس جمهور حافظ قانون اساسی کشور بوده و در تامین نیازهای اساسی مسوولیت شرعی دارد و فراهم کردن شرایط و امکانات رفاهی برای همه، اجرای برنامه های اقتصادی، آزادی، مبارزه با احتکار و قاچاق، جلوگیری از سلطه بیگانگان، افزایش تولید صنعتی و دامی و خودکفایی کشور از مسوولیت های وی بوده و باید مورد توجه رییس بعدی قوه مجریه قرار بگیرد.

عیسی امامی رئیس ستاد مردمی شورای وحدت حجت الاسلام الله رئیسی نیز در این نشست گفت : رئیس جمهور باید پنج مشخصه ولایت پذیری، سلامت، صداقت، شفافیت و قاطعیت را داشته باشد.

از مجموع جمعیت یک میلیون و ۸۶۸ هزار نفری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۵۴ هزار نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات ۲۸ خرداد امسال هستند که ۳۲ هزار و ۲۸۱ نفر آنان برای اولین بار در این رویداد مهم تعیین سرنوشت کشور شرکت می کنند.

انتخابات سیزدهمین دوره رییس جمهوری همزمان با ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر، دومین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نخستین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.