باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
یکشنبه ۱۸ آوریل ۲۰۲۱
Sunday, Apr 18, 2021

دسته بندی ها :
سیاست
توهین به رئیس‌جمهوری یعنی سقوط اخلاقی مدعیان ارزش‌ها
تهران- ایرنا- «جلال جلالی زاده» فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به خط توهین به رئیس جمهوری و تلاش برخی سیاسیون جهت تضعیف جایگاه ریاست جمهوری گفت: این رفتارهای مخالفان دولت نشان می‌دهد کسانی که مدعی ارزش‌ها هستند از منظر اخلاقی تا چه حد سقوط کرده‌اند.
توهین به رئیس‌جمهوری یعنی سقوط اخلاقی مدعیان ارزش‌ها

خط توهین به رئیس‌جمهوری و تلاش برای تضعیف جایگاه ریاست جمهوری در حالی از سوی برخی طیف‌ها مکررا دنبال شده که رهبر انقلاب بارها بر حفظ حرمت مقامات کشور تاکید کرده‌اند. دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری هم در ششم اسفندماه، در جلسه هیات دولت بعد از سکوت طولانی مقابل این رویکردها، توهین‌کنندگان را به توصیه‌های رهبری ارجاع داد و به دفاع از جایگاه ریاست جمهوری پرداخت.

 روحانی با اشاره به جایگاه ریاست جمهوری در قانون اساسی، گفت: من به عنوان رئیس جمهور جامعه بار سنگینی به دوش خود احساس می‌کنم، اصل ۱۱۳ بر دوش من سنگینی می‌کند، اصل ۱۱۳ رئیس جمهور کشور را مسئول اجرای قانون اساسی می‌کند. هر کجای قانون اساسی صدمه ببیند این رئیس جمهور است که باید فریاد بزند و از همه توان خود استفاده کند. ...واضحات تفسیر ندارد. رئیس جمهور مسوول اجرای قانون است نه ناظر. مهم‌ترین اصل قانون اساسی نسبت به قوای سه گانه اصل ۵۷ است که استقلال سه قوه را بیان می‌کند.

 وی ادامه داد: این که به فردی به نام حسن روحانی اهانت می‌کنند مهم نیست، اما عنوان ریاست جمهوری غیر از فرد است. کسی حق ندارد که این عنوان را تخریب کند. این وظیفه همه ما است که عنوان را حفظ کنیم به خصوص که به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نزدیک هستیم و می‌خواهیم مردم مشارکت حداکثری داشته باشند. ...این گونه می‌خواهید مشارکت حداکثری داشته باشند که چه کار کنند. رئیس جمهوری انتخاب کنند که از فردای انتخاب تابلو و سیبل همه تیرهای زهرآگین و فحاشی و تهمت شود. برای چه مردم این کار را بکنند مگر بیکار هستند که پای صندوق رای بروند.

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: من می‌ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و به مردم بگویند کجا می‌روید؟ چه کسی را می‌خواهید انتخاب کنید؟ اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید. نگذاریم چنین فکری پشت پرده توسعه پیدا کند. ...چرا توصیه رهبری را فراموش می‌کنیم؟ رهبری چند بار باید تاکید کنند که احترام یکدیگر را نگه دارید، اخلاق و ادب اسلامی را مراعات کنیم. یعنی هر هفته و هر روز ایشان باید این را توصیه کنند چرا گوش نمی‌کنیم؟ وقتی رهبر انقلاب نکته‌ای را تاکید می‌کنند باید تا آخر عمر و برای همیشه آویزه گوش ما باشد و به آن عمل کنیم.

«جلال جلالی زاده» فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت‌وگو با ایرنا به تحلیل برخی تلاش‌ها برای تضعیف جایگاه ریاست جمهوری در ساختار سیاسی کشور پرداخته است.

توهین به رئیس‌جمهوری با هدف تضعیف مشارکت سیاسی مردم انجام می‌شود

جلالی زاده با بیان اینکه برخی جریانات که در سطح جامعه پایگاه مردمی ندارند از مشارکت حداکثری مردم احساس خطر می‌کنند، گفت: این جریانات در کنار اقدامات مختلفی که برای به دست آوردن قدرت انجام می‌دهند، رویکرد تضعیف جایگاه ریاست جمهوری و در نهایت دلسرد کردن مردم از مشارکت در انتخابات را هم دنبال می‌کنند. در واقع با تضعیف رئیس جمهور تلاش می‌کنند مردم را نسبت به تاثیرگذار بودن رای خود ناامید کرده و باعث شوند که مردم در انتخابات شرکت نکنند تا با مشارکت حداقلی، گرینه مدنظر آن‌ها به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود.

وی با بیان اینکه تجربه چهل سال گذشته نشان داده هر وقت مشارکت مردم پایین آمده این جریانات در انتخابات پیروز شدند، بیان داشت: برای جلوگیری از قدرت گرفتن این جریانات مردم باید در انتخابات شرکت کنند. البته بسترهای مشارکت مردم هم باید فراهم شود که فعلا چنین بسترهایی با وجود تاکید رهبری بر مشارکت حداکثری فراهم نشده است.

مدعیان به قانون اساسی هم اعتقاد ندارند

جلالی زاده ادامه داد: این جریانات در حالی مدعی انقلابی‌گری و حامی نظام بودن هستند که به قانون اساسی این نظام اعتقاد ندارند چرا که اگر اعتقاد داشتند می‌دانستند که رئیس جمهوری شخص دوم نظام بعد از رهبری است و با رای مردم و تنفیذ ولی فقیه رئیس جمهور می‌شود. بنابراین توهین به او هم مغایر با ادعای پایبندی به نظام و ولایت فقیه است.

سقوط اخلاقی کسانی که خود را متدین می‌نامند مایه تاسف است

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر این نکته که جدا از بحث‌های سیاسی، مایه تاسف است کسانی که مدعی دینداری هستند با این نوع ادبیات با مخالف خود مواجه می‌شوند، گفت: این حد از سقوط اخلاقی در افراد مدعی ارزش‌ها حقیقتا قابل پیش‌بینی و باور پذیر نیست اما اهداف سیاسی و جناحی از یک سو و بی‌اطلاعی و گاه جهل بر واقعیت‌ها باعث بروز این نوع رفتارها در جریانات مخالف دولت می‌شود.

وی با هشدار نسبت به تضعیف جایگاه ریاست جمهوری، اظهار داشت: همه جریانات سیاسی کشور باید بدانند که تضعیف جایگاه ریاست جمهوری به معنی ناامیدی مردم از کارآمدی نظام و اثرگذاری نظر آن‌ها در اداره جامعه است. این امر هم به معنی تضعیف جایگاه مردمی نظام است. بنابراین مخالفان دولت از مسیر خطرناکی که برگزیده‌اند تا هزینه‌های بیشتری به نظام تحمیل نکردند، باید برگردند.