باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
شنبه ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱
Saturday, Oct 16, 2021

دسته بندی ها :
بین الملل
عشق‌بازی فرانسه و صدام با اعطای بمب اتم
عشق‌بازی فرانسه و صدام با اعطای بمب اتم
مشرق نیوزمشرق نیوز
۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱
عشق‌بازی فرانسه و صدام با اعطای بمب اتم

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی میم.الف.نون نوشت: خمینی در پیامی به مناسبت سومین سالگرد جنگ تحمیلی در 31 شهریور 1362 مرقوم فرمودند:" اکنون که صدام از جمهوری اسلامی سیلی خورده و امیدی برایش نمانده است، به دولت فرانسه نیز متشبث شده است تا با کمک سلاح‌های مخرب به منابع اقتصادی ایران ضربه بزند و برگی بر جنایات خود بیفزاید. این‌جانب به همه کشورهای منطقه و کشورهایی که به نحوی از نفت استفاده می‌کنند، هشدار می‌دهم که دولت ایران با تمام قدرت در مقابل این جنایت ایستادگی می‌نماید و مصمم است تا در صورت وقوع چنین جنایتی، با تمام قدرت تنگه هرمز را مسدود کند و اجازه ندهد حتی یک قطره نفت از آنجا صادر شود. مسئول پیامدهای این حادثه بزرگ، دولت فرانسه است"

کار فرانسه در حمایت از صدام، غیر از فروش میلیاردها دلار سلاح پیشرفته، رسیده بود به جایی که فرانسه هواپیما با خلبان به صدام اجاره میداد. دولت فرانسه تعداد 5 فروند هواپیمای سوپراتاندارد به همراه خلبان و خدمه در هفته دوم مهر 1362 به عراق واگذار کرد. کلودشیون وزیر امور خارجه فرانسه در مورد تحویل این هواپیما به عراق در اظهارنظری عجیب گفت: "ایجاد یک موازنه نظامی در جنگ ایران و عراق و نیز تمایلات صلح‌طلبانه عراق و رد آن از سوی ایران، انگیزه دولت فرانسه از واگذاری این هواپیماها به عراق بوده است."

واگذاری این هواپیماها به عراق، بر قدرت عمل نیروی هوایی آن کشور برای حمله به کشتی‌های ایرانی در محدوده خورموسی تا جزیره خارک افزود. دریافت 5 فروند هواپیمای سوپراتاندارد از فرانسه به همراه موشک‌های دقیق یک میلیون دلاری اگزوسه، قدرت جنگ دریایی عراق را از اوایل سال 1363 افزایش داد. این هواپیماها با خلبان و خدمه فنی در اختیار ارتش عراق قرار گرفتند و فرانسه از فروش تسلیحات و جنگ‌افزار به عراق سود خوبی برد. گفته می‌شود در طول جنگ، نیروی هوایی ارتش عراق از 1200 موشک اگزوسه علیه ایران استفاده کرد.

عشق بازی فرانسه و صدام به جایی رسیده بود که فرستاده ژیسکاردستن(رئیس جمهور فرانسه) به عدنان خیرالله (وزیر جنک عراق) اطلاع داد، فرانسه دارد اعطای یک بمب اتمی به عراق را بررسی میکند!!!

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.