باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
جمعه ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱
Friday, Sep 24, 2021

دسته بندی ها :
استان ها
نماینده مردم قزوین در مجلس: الموت، کوهین و طارم در ۲ سال آینده از محرومیت خارج می‌شوند
گروه استان‌ها- نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس گفت: با 10 برابر شدن بودجه محرومیت زدایی استان مناطق الموت، کوهین و طارم در 2 سال آینده از محرومیت خارج می‌شوند.
خبرگزاری تسنیمخبرگزاری تسنیم
۱ اوت ۲۰۲۱
نماینده مردم قزوین در مجلس: الموت، کوهین و طارم در ۲ سال آینده از محرومیت خارج می‌شوند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، فاطمه محمدبیگی ظهر امروز در مراسم افتتاح گازرسانی به 15 روستای الموت که در دهیاری روستای پرود برپا شد، اظهار داشت: با 10 برابر شدن بودجه محرومیت زدایی استان مناطق الموت، کوهین و طارم در 2 سال آینده از محرومیت خارج می‌شوند و امیدواریم با این ارتقای بودجه و روی کار آمدن دولت انقلابی شاهد نهضت خدمات‌رسانی به روستاهای محروم این نواحی باشیم.

وی توریسم و گردشگری را مهمترین مزیت نسبی الموت در حوزه اقتصادی دانست و اضافه کرد: گردشگری طبیعی و گردشگری روستایی 2 مزیت بزرگ ناحیه الموت در حوزه گردشگری محسوب می‌شوند که در همین راستا به ایجاد مهمانسراهای بوم‌گردی در الموت بیش از سایر نقاط استان قزوین توجه شده و البته هنوز کارهای انجام‌شده در این حوزه بسیار کم و ناچیز هستند.

محمدبیگی ادامه داد: با توجه به توانمندی‌های بالایی زنان الموتی در حوزه صنایع دستی باید اقتصاد صنایع دستی در الموت تقویت شود تا در کنار کشاورزی، باغداری و دامپروری انگیزه اقتصادی دیگری برای زیست اجتماعی در الموت به وجود آید. ضمن اینکه سازمان جهاد کشاورزی هم باید درخواست‌های توسعه کشت در این منطقه را به دقت بررسی کند تا اقتصاد زراعی در این منطقه توسعه یابد.

ایرادات طرح آزادراه الموت-کلاچای اصلاح شود

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات زیست‌محیطی ساخت آزادراه الموت-کلاچای اشاره کرد و گفت: با وجود ایرادهایی که سازمان حفاظت از محیط زیست به این طرح گرفته، پیوست زیست‌محیطی این طرح هنوز تهیه نشده و باید این کار به سرعت انجام شود تا احداث این مسیر راهبردی دوباره از سر گرفته شود.

محمدبیگی افزود: آزادراه یادشده به مثابه دروازه بزرگ گردشگری الموت خواهد بود که اگر مسیر آن اصلاح شده و تخریب‌های زیست‌محیطی آن مدیریت شود، الموت را به قطب گردشگری بزرگ در سطح ملی و فراملی ارتقا خواهد داد.

لزوم ورود جدی بنیاد مسکن برای بازسازی خانه‌های روستایی الموت

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس در ادامه از احیای دوباره نهضت گازرسانی در استان قزوین خبر داد و گفت: سکنه روستاهای الموت غربی سالیان سال برای گرم کردن خانه‌های خود مسیرهای طولانی را برای تأمین نفت و کپسول گاز مایع طی می‌کردند و امروز با آغاز گازرسانی به این روستاها بزرگ‌ترین مشکل آنها در فصول سرد سال مرتفع شده و این روستاها به مقصد مهم گردشگری مبدل خواهند شد.

وی همچنین با اشاره به کم‌کاری‌های صورت‌گرفته در حوزه بازسازی، بهسازی و نوسازی خانه‌های روستایی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشتر خانه‌های این منطقه از سنگ و چوب ساخته شده، بنیاد مسکن باید حضور جدی‌تری در بخش الموت غربی داشته باشد و هم نسبت به مقاوم‌سازی مساکن روستایی و همچنین بهسازی معابر روستایی پروژه‌های زیادی را تعریف و اجرا کند.

موج پنجم کرونا در الموت غربی کنترل شد

فرماندار قزوین هم در این مراسم با اشاره به نگاه ویژه فرمانداری به حوزه اعتبارات و بودجه بخش الموت غربی در شورای توسعه و برنامه‌ریزی شهرستان قزوین گفت: در حوزه محرومیت‌زدایی از روستاهای الموت با حضور قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب‌الامر(عج) کارهای بزرگی انجام شده و اجرای طرح گازرسانی به روستاهای الموت هم با کمک گروه‌های جهادی قرارگاه حاصل شده است.

محمد شفیعی با اشاره به شیوع بالای ویروس کرونای هندی در روستاهای الموت غربی اضافه کرد: در قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونای شهرستان توانستیم مقدار زیادی کیت تست کرونا برای اهالی روستاهای این بخش در نظر بگیریم و همچنین واکسیناسیون افراد بالای 18 سال در روستاهای با شیوع بالا را دنبال کردیم.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش حجم واکسیناسیون در روستاهای الموت و همچنین ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به این ناحیه شاهد کنترل موج پنجم کرونا در این منطقه هستیم و امیدواریم که در 2 هفته آینده روستاهای الموت از رنگ‌بندی قرمز کرونایی خارج شوند.

انتهای پیام/س