باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
جمعه ۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۱
Friday, Jul 23, 2021

دسته بندی ها :
بین الملل
دولت جانسون زیر فشار کاهش محدودیت‌های مسافرتی
لندن – ایرنا – در آستانه تعطیلات تابستانی و آغاز فصل سفرهای تفریحی، دولت انگلیس از سوی افکار عمومی تحت فشار قرار دارد تا دست‌کم محدودیت‌های مسافرتی را برای شهروندانی که هر دو واحد واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند کاهش دهد.
دولت جانسون زیر فشار کاهش محدودیت‌های مسافرتی

به گزارش ایرنا، مت هنکاک وزیر بهداشت انگلیس روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که بر اساس طرحی که دولت در دست تهیه دارد، افرادی که از کشورهای فهرست زرد وارد کشور می شوند نیازی به قرنطینه نخواهند داشت.

دولت انگلیس از ۱۷ «مه» (۲۷ اردیبهشت) محدودیت‌ها برای سفرهای خارجی را آسان کرد تا از خسارت بیشتر صنعت گردشگری که به مرز ورشکستگی رسیده، جلوگیری کند؛ اما در قوانین جدید، کشورهای جهان بر اساس اوضاع کرونا به سه دسته سبز، زرد و قرمز تقسیم‌بندی شده‌اند.

به این ترتیب مسافرانی که از کشورهای قرمز و زرد وارد انگلیس باید به مدت ۱۰ روز قرنطینه شوند، با این تفاوت که مسافران کشورهای قرمز باید در هتل‌های مورد تائید دولت قرنطینه و هزینه سنگینی را پرداخت کنند. آن‌ها همچنین باید در روز دوم و هشتم آزمایش آزمایش پی‌سی‌آر انجام دهند که برای هر نفر حدود ۱۵۰ پوند آب می‌خورد.  مسافران مناطق سبز که تعداد آن‌ها تا زمان انتشار این خبر ۱۲ کشور عنوان شده از قرنطینه معاف هستند اما باید در روز دوم آزمایش پی‌سی‌آر انجام دهند.

وزیر بهداشت انگلیس می‌گوید که طرح مدنظر دولت برای معافیت شهروندانی که واکسینه شده‌اند،  به لحاظ بالینی تائید نشده اما کارشناسان روی این طرح متمرکز هستند. هنکاک بیان داشت؛ بالاخره هدف از اجرای طرح واکسیناسیون عمومی این بود که آزادی‌هایی که برای حفظ ایمنی شهروندان سلب شده بود بازگردد؛ این همان طرحی است که من مایلم محقق شود.

براساس آمار منتشر شده تاکنون بالغ بر ۴۳ میلیون نفر در انگلیس واکسینه شده‌اند که از این میزان ۳۱ میلیون نفر هر دو واحد واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. دولت قصد دارد تا ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر)  تمام جمعیت بزرگسال کشور دستکم یک واحد واکسن کرونا را زده باشند.

این درحالیست که منحنی آمار مبتلایان به کرونا در انگلیس باردیگر روندی صعودی به خود گرفته و تقریبا هر یازده روز تعداد بیمارانی که عمدتا به گونه هندی مبتلا هستند، دو برابر می‌شود.

داده‌های آماری گروه تحقیقاتی «ری‌اکت» حاکیست که آمار بیماران کرونایی از ۳ مه (۱۳ اردیبهشت) تا ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) ۵۰ درصد افزایش داشته است. این درحالیست که ۹۰ درصد بیماران، طبق آمار ارائه شده به گونه دلتای کرونا مبتلا هستند.

این تحولات سبب شد تا هفته پیش دولت از اجرای مرحله چهارم رفع محدودیت‌های کرونایی در ۲‌۱ ژوئن (۳۱ خرداد) عقب نشینی کند.  نخست وزیر انگلیس دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که مرحله چهارم رفع محدودیت‌های کرونایی با چهار هفته تاخیر اجرا می‌شود تا افراد بیشتری در کشور واکسینه شوند.

پروفسور آدام فین از دانشمندان مشاوره دهنده به دولت انگلیس در زمینه کرونا گفته است که موج سوم همه گیری در این کشور "قطعا در جریان است". او که یکی از اعضای کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی انگلیس هم هست گفته در زمان حاضر "مسابقه ای بین واکسیناسیون و موج سوم گونه هندی ویروس کرونا همچنان ادامه دارد. "

وزارت بهداشت انگلیس برای سرعت بخشیدن به اجرای طرح واکسیناسیون، سالن‌های متعددی را در سراسر کشور به مراکز موقت تزریق واکسن تبدیل کرده است. این سالن‌ها در کنار مراکز بهداشتی انگلیس در ایام تعطیلات پایان هفته تغییر کاربری داده و به روند واکسیناسیون کرونا کمک می‌کنند. مراجعه کنندگان به این مراکز نیازی به تعیین نوبت قبلی ندارند؛ اما عموما با صف‌های طولانی مواجه هستند.

تعطیلات آخر هفته گذشته هزاران انگلیسی مقابل ۲ استادیوم ورزشی وست‌هم و استمفورد بریج لندن که به مدت ۴۸ ساعت به مرکز تزریق واکسن بدون نوبت کرونا تبدیل شد صف بستند تا بدن خود را دربرابر کرونا ایمن کنند. عمده این افراد جوانانی بودند که طبق اولویت‌بندی وزارت بهداشت انگلیس در انتهای فهرست واکسیناسیون کرونا قرار داشته و هنوز واکسینه نشده‌اند.  

دولت انگلیس خوش‌بین است در صورت ادامه روند واکسیناسیون عمومی، محدودیت‌های باقی‌مانده طبق جدول زمان بندی ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) رفع می‌شوند.