باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
جمعه ۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۱
Friday, Jul 23, 2021

دسته بندی ها :
بین الملل
بلینکن: روسیه به دنبال فراهم کردن سامانه‌های ماهواره‌ای پیشرفته برای ایران بود
وزیر خارجه آمریکا در گفت و گو با شبکه خبری سی‌بی‌اس از عدم معامله با روسیه بخاطر مذاکرات هسته‌ای خبر داد.
خبرگزاری برناخبرگزاری برنا
۱۴ ژوئن ۲۰۲۱
بلینکن: روسیه به دنبال فراهم کردن سامانه‌های ماهواره‌ای پیشرفته برای ایران بود

به گزارش برنا؛ وزیر خارجه آمریکا در گفت و گو با شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت:  بخاطر مذاکرات هسته اى در مورد هیچ موضوعى با روسیه معامله نمى کنیم. روسیه به دنبال فراهم کردن سامانه‌های ماهواره‌ای پیشرفته برای ایران بود. 

 نخست، زمانی که موضوع به گفت‌وگوهای هسته‌ای می‌آید، ما به خاطر مذاکرات هسته ای هیچ موضوع یا منافع دیگری را معامله نمی کنیم. بنابراین من می‌خواهم درباره این موضوع بسیار شفاف باشم. 

دوم، من قصد ندارم جلوتر از رئیس جمهور به پیش بروم. من گمان می‌کنم که وی این موضوع را طی روزهای آینده با رئیس جمهور پوتین مطرح خواهد کرد

دیدار بایدن با رئیس جمهور پوتین در شرایط خلأ صورت نمی‌گیرد. بایدن پس از نشست سران گروه 7، نشست ناتو، دیدار با سران اتحادیه اروپا به دیدار با پوتین می‌رود. 

در کل، زمانی که ما دموکراسی‌های جهان را گرد هم می‌آوریم، این قدرت نظامی، اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیکی بسیار قدرتمندی خواهد بود. 

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که در این کشورها اعتماد به رهبری آمریکا، تحت رهبری رئیس جمهور بایدن، 75 درصد است. این آمار سال گذشته 17 درصد بوده است. 

بنابراین، ما در حال حاضر در موضعی هستیم که در نتیجه بازیابی رهبری آمریکا بوده و تحت این رهبری، تمامی این کشورها با دلیل و هدف مشترک از جمله تعامل با چالش‌های ناشی از روسیه و چین گرد هم می‌آیند.

 از زمانی که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده، ایران پیشرفت‌های بسیار زیادی به دست آورده است. 

پیشرفت‌های بسیار زیاد در مواد (هسته‌ای) و پیشرفت‌های دیگر در زمینه دانش. 

شما چگونه خواهید توانست دانشی که ایران در این دوره بدست آورده را در جعبه بازگردانید؟

این سوال بسیار عالی بود و کاملا حق دارید. از زمانی که ما از برنامه هسته‌ای خارج شدیم و ایران نادیده گرفتن محدودیت‌هایی که توافق بر آن اعمال کرده بود را نادیده گرفت، این کشور پیش رفته و مواد بیشتری را غنی سازی کرده است. 

ایران در سطوح بالاتری که تحت توافق به آن اجازه داده نشده بود، اقدام به غنی سازی کرد. شما در این باره که دستیابی به دانش بوده، حق دارید و اگر این طولانی‌تر شود، اگر آنها به پیشروی ادامه دهند، آنها دانشی خواهند داشت که بازگرداندن آن بسیار سخت خواهد بود. 

من معتقدم که بازگرداندن برنامه هسته‌ای ایران به جعبه فوریت دارد که این کار را توافق هسته‌ای انجام داده بود. 

متاسفانه، ایران در حال حاضر خارج از توافق است که این موضوع در نتیجه خروج ما از توافق بوده است.

بیشتر بخوانید:
  • درخواست جدید بلینکن از ناتو درباره روسیه و چین!
  • بلینکن روسیه را متهم کرد