باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
دوشنبه ۲۴ ژانویهٔ ۲۰۲۲
Monday, Jan 24, 2022

دسته بندی ها :
استان ها
برنامه ها و فعالیت های متنوع فرهنگی در کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد
همزمان با بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برنامه ها و فعالیت های متنوع فرهنگی به همت کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی برگزار شد.
برنامه ها و فعالیت های متنوع فرهنگی در کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، همزمان با بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برنامه ها و فعالیت های متنوع فرهنگی به همت کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی برگزار شد.

نشست کتاب خوان ملی با حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه های شهید بهشتی تهران، فردوسی مشهد و شهید چمران اهواز در گناباد برگزار شد

نشست کتاب خوان ملی به همت کتابخانه های عمومی شهید هاشمی نژاد بیدخت و امام جعفر صادق (ع) شهرستان گناباد، با حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه های شهید بهشتی تهران، فردوسی مشهد و شهید چمران اهواز برگزار شد.

در ابتدای این نشست محسن نوکاریزی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن گرامیداشت هفته کتاب، گفت: عادت به مطالعه چیزی نیست که در یک دوره خاص به وجود آمده باشد، بلکه عادت به مطالعه در درازمدت عملی می‌شود. نقش کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی در گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی بسیار تاثیرگذار و موثر است. در این میان کتابداران و کتابخانه‌های عمومی به واسطه ارتباط بیشتر با افراد جامعه، نقش ویژه و مهمی در این حیطه ایفا می کنند.

در ادامه این نشست کتاب خوان ملی کتاب های «اطلاعات و جامعه» اثر مایکل باکلند توسط محسن نوکاریزی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد؛ «اخلاق حرفه ای در کتابداری و اطلاع رسانی» نوشته سعید رضایی شریف آبادی توسط مجتبی کفاشان، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد؛ «شازده حمام» نوشته محمدحسین پاپلی یزدی، منصور کوهی رستمی، عضو هیأئت علمی دانشگاه شهید چمران کتاب و «منابع خاکستری در مطالعات کتابداری و علم اطلاعات» نوشته  دامینیک جان فریس توسط امیرررضا اصنافی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران معرفی شد.

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب‌های فضای مجازی در کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد

در سومین روز از هفته کتاب کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب‌های فضای مجازی به همت کتابخانه عمومی شهید مطهری و با همکاری کلانتری منطقه سیدی و دفتر توسعه محله قائم برگزار شد.

سروان زهرا افسردگان، مشاور اجتماعی کلانتری منطقه سیدی مشهد مقدس در این کارگاه آموزشی بر اهمیت آشنایی نوجوانان با آسیب ها و محاسن فضای مجازی تاکید کرد.

وی استفاده از فضای مجازی را ضرورتی انکارناپذیر دانست که در شرایط موجود بعد از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان و کشور قوت گرفته‌است.

افسردگان تعامل و ارتباط متقابل خانواده و فرزندان را مهم ارزیابی کرد و گفت: نقش خانواده در مدیریت صحیح استفاده از فضای مجازی در سنین نوجوانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

محمودی، مسئول دفتر توسعه محله (تسهیل‌گری) قائم نیز در این جلسه بر اهمیت آشنایی جوانان و نوجوانان با آسیب‌ها و معضلات شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد.

وی بر لزوم مطالبه گری جوانان و نوجوانان منطقه جهت ایجاد فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی در منطقه تاکید کرد.

گفتنی است، کارگاه آموزشی آشنایی با آسیب‌های فضای مجازی ویژه نوجوانان عضو کتابخانه شهید مطهری مشهد با حضور بیش ‌از بیست نفر از اعضای کتابخانه شهید مطهری در فضایی صمیمانه و با پرسش های نوجوانان حاضر در جلسه و پاسخ مشاورکلانتری و مسئول دفتر تسهیلگری ادامه پیدا کرد.

نواختن «زنگ کتاب» با حضور جمعی از مسئولین شهرستان کلات

همزمان با ایام بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران «زنگ کتاب» با حضور رمضان پروانه، رئیس اداره آموزش و پرورش؛ جواد فرزین، شهردار؛ حسن مومن، جانشین نیروی انتظامی؛ ابوالفضل زیدانلو،  فرمانده سپاه؛ مجید حیدر نژاد، رئیس بهزیستی و مریم قدیمی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کلات در آموزشگاه پسرانه پیوند مهر نواخته شد.

در ابتدای این مراسم رمضان پروانه، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان کلات ضمن تبریک هفته کتاب، به موضوع میزان سرانه مطالعه در کشورهای مختلف اشاره کرد و ضمن برشمردن اهمیت کتاب و کتابخوانی، گفت: دانش آموزان کتابخوان بسیار موفق تر از دیگر همسالان خود هستند؛ چراکه انس با کتاب و ایجاد عادت مطالعه نه تنها در یادگیری و هوش فرد تأثیر بسزایی دارد بلکه دایره واژگان و فن بیان را نیز در فرد پرورش می دهد.

در ادامه مریم قدیمی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کلات ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با جشنواره کتابخوانی رضوی و نحوه شرکت در این جشنواره، کتاب «مجموعه چهارده معصوم: امام زمان(عج)» اثر زهرا عبدی را معرفی کرد.

همچنین وی به ارائه توضیحاتی در  رابطه با اجرای طرح مطالعه ۱۰۰ کتاب در سال توسط مدیران، کتابداران و دانش آموزان پرداخت و گفت: طرح «مطالعه ۱۰۰ کتاب در سال» دارای سه مفهوم لقمه کوچک، ریز لقمه، لقمه اورژانسی است بدین معنا که در روند مطالعاتی فرد پس از انتخاب حوزه و کتاب موردنظر ابتدا باید از موضوعات ساده، جذاب، مورد علاقه و کتاب‌هایی که دارای فصل‌های کوتاهی باشند، شروع کنند.

گفتنی است، در پایان مراسم «زنگ کتاب» به صورت نمادین توسط مریم قدیمی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کلات نواخته شد.

جشن کودک و کتاب توسط کتابخانه شهید مطهری مشهد مقدس برگزار شد

در آخرین روز از هفته کتاب جشن کودک و کتاب به همت کتابخانه شهید مطهری و با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه هفت و دفتر تسهیل‌گری محله قائم در محل فرهنگ‌سرای ترافیک برگزار شد.

معرفی کتاب، مسابقه کودکانه، اجرای سرود، اجرای نمایش با موضوع کتاب از جمله برنامه‌های این برنامه شاد و مفرح کودکان در آخرین روز هفته کتاب بود.

در قسمتی از این برنامه کتاب های‌ «مربای شیرین» تالیف هوشنگ مرادی کرمانی توسط مهتاب میرزازاده، «امام‌زمان (عج) از مجموعه چهارده معصوم» تالیف زهرا عبدی و «زندگی امام رضا علیه‌السلام» تالیف محمد حسین مهاجرانی، توسط غزل سادات رحیم‌پور و سپیده هاشم‌زاده از اعضای فعال کتابخانه معرفی شد.

 در پایان این مراسم از اعضای فعال کتابخانه و معرفی‌کنندگان کتاب در جشن کودک و کتاب تقدیر شد.

گفتنی است،  بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در سال جاری با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار شد و در کتابخانه شهید مطهری مشهد مقدس نیز این هفته با برنامه‌های متنوعی از جمله برگزاری نشست کتاب‌خوان، برگزاری محفل ادبی رونمایی از کتاب عضو کتابخانه، برگزاری مسابقه هایکو کتاب، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی مربای شیرین برگزار شد. مسابقه کتاب‌خوانی مربای شیرین تا ۲۲ آذرماه ادامه خواهد داشت.

کارگاه هنر «قصه گویی خلاق» به همت کتابخانه عمومی امامزاده محمدعابد (ع) کاخک شهرستان گناباد برگزار شد

همزمان با گرامیداشت هفته کتاب، کارگاه هنر «قصه گویی خلاق» با حضور نویسنده بومی حوزه کودک و نوجوان به همت کتابخانه عمومی امامزاده محمدعابد(ع) کاخک شهرستان گناباد برگزار شد.

در ابتدا زهرا فرهنگی، نویسنده بومی حوزه کودک و نوجوان شهر کاخک گفت: معجزه داستان «نوشتن» و معجزه نوشتن «قلم به دست گرفتن» است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و یاری گرفتن از رایانه، برخی ویژگی های بصری مانند حجم تصویر را می توان به راحتی در راستای جذب کودکان به کتاب انجام داد.

در ادامه، مژگان احمدپور کاخکی، مسئول کتابخانه عمومی امامزاده محمدعابد(ع) کاخک شهرستان گناباد ضمن تبریک ایام هفته کتاب گفت:برگزاری کارگاه های آموزشی قصه‌گویی، داستان‌نویسی در کتابخانه ها که از مراکز مهم فرهنگی و اجتماعی هر شهر محسوب می شوند باعث آشنایی بیشتر و بهتر مخاطبان بویژه قشر کودک و نوجوان به کتابخانه، کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه و در نتیجه نشاط اجتماعی می شود.

وی افزود: انجام فعالیت های متنوع فرهنگی در بستری متفاوت و خلاق، باعث پویایی و روابط اجتماعی نوجوانان در جامعه می شود.

در حاشیه این کارگاه ۴ نسخه از کتاب «دیو و دهکده» ویژه رده سنی کودکان به ارزش تقریبی هجده هزار ریال و یک نسخه کتاب «پردازش تصویر آفات گیاهی به روش هوشمند» به ارزش تقریبی سیصد وپنجاه هزار ریال توسط زهرا فرهنگی، نویسنده حوزه کودک و نوجوان شهر کاخک به کتابخانه عمومی امامزاده محمدعابد (ع) اهدا کرد.

گفتنی است، در پایان ایستگاه نقاشی با موضوع «کتاب و کتابخوانی» برپا و همچنین رنگ آمیزی صفحات کتاب «دیو و دهکده» با مشارکت حاضرین در کارگاه انجام شد.

حضور کاروان «مروجان کتاب» به همت اداره کتابخانه های عمومی قوچان در مناطق کم برخوردار

همزمان با هفته کتاب، «کاروان مروجان کتاب» به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قوچان و با حضور حمیدرضا طاهری، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری؛ امیر فخرآبادی، رئیس شورای اسلامی شهر قوچان به همراه اعضای شورای اسلامی؛ ابراهیم مطاعی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ بهاره قاسمی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی  و  کلیه  کارکنان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان قوچان به مناطق کم برخوردار شهرستان رفت.

«کاروان مروجان کتاب» اداره کتابخانه های عمومی شهرستان قوچان با هدف تحقق عدالت فرهنگی و اجتماعی در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای یکسان به همه مناطق شهرستان با حضور در دو منطقه کم برخوردار سیصد دستگاه و منطقه حاشیه ای پشت هتل عتیق اقدام به برگزاری برنامه هایی از قبیل بازی و سرگرمی، مسابقه کتابخوانی، مسابقه نقاشی و قصه گویی توسط روشنک رستگار از قصه گویان برتر کشور کرد.

گفتنی است، در پایان برنامه ها از برندگان مسابقات با اهدای بسته های فرهنگی تقدیر شد.

برنامه های متنوع فرهنگی به همت کتابخانه شهید ابدی شهری گناباد برگزار شد

همزمان با هفته کتاب، برنامه ها و فعالیت های متنوع فرهنگی به همت کتابخانه عمومی شهید ابدی شهری شهرستان گناباد برگزار شد.

فاطمه دهقان، مسئول کتابخانه عمومی شهید ابدی شهری شهرستان گناباد ضمن گرامیداشت هفته کتاب، هدف از برگزاری برنامه ها و فعالیت های فرهنگی در کتابخانه را آشنایی جامعه به ویژه قشر کودک و نوجوان به عنوان آینده سازان کشور با فضای کتابخانه ای و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست.

از جمله برنامه ها و فعالیت های فرهنگی اجرا شده می توان به قصه گویی از کتاب «قصه گل های قالی» نوشته نادر ابراهیمی و داستان «خاله پیرزن» توسط فاطمه دهقان، مسئول کتابخانه عمومی شهید ابدی شهری، برگزاری مسابقه نقاشی با محورت کتاب، کتابخوانی و کتابدار اشاره کرد.

همچنین معرفی کتاب های «زندگی امام رضا علیه السلام» نوشته سید محمد مهاجرانی و «مجموعه چهارده معصوم:امام زمان(عج)» نوشته زهرا عبدی از منابع یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز توسط مسئول کتابخانه عمومی شهید ابدی شهری انجام شد.

گفتنی است، در پایان برنامه با اهدای بسته های فرهنگی از حضور کودکان در کتابخانه تقدیر شد.