باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
یکشنبه ۱۷ ژانویهٔ ۲۰۲۱
Sunday, Jan 17, 2021

دسته بندی ها :
فرهنگ
نویسنده «آهوانه‌ها»: بازآفرینی سیره رضوی وظیفه اصلی داستان‌نویسی مذهبی است
گروه استان‌ها- نویسنده برجسته کشور در حوزه ادبیات داستانی دینی معتقد است باید اهتمام بیشتری بر بازآفرینی سیره رضوی در ادبیات داشت.
خبرگزاری تسنیمخبرگزاری تسنیم
۴ دسامبر ۲۰۲۰
نویسنده «آهوانه‌ها»: بازآفرینی سیره رضوی وظیفه اصلی داستان‌نویسی مذهبی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، سیدمحمد سادات اخوی در شهریور ماه 1352 شمسی در تهران به دنیا آمد. وی شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار است و در وصف امام حسین (ع)، اشعاری را سروده است.

مسئولیت دفتر ادبیات بچه‌های مسجد حوزه هنری، مدیریت امور ادبی و معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مدیریت شورای نویسندگان پخش رادیو فرهنگ صدا و سیما، طراحی، مشاوره و اجرای بیش از 65 پروژه فاخر فرهنگی و پیشینه 21 سال نویسندگی و 17 سال کارشناس مجری و برنامه‌سازی هم‌زمان در صدا و سیما در کارنامه فعالیت‌های اجرایی و مدیریتی وی به چشم می‌خورد.

ستون‌های او در روزنامه قدس بسیار خواندنی بود و مجموعه هشت جلدی آهوانه‌ها با موضوع حضرت رضا (ع) در 5 قالب از سوی انتشارات به‌نشر منتشر شده از آثار فاخر اوست.

سادات اخوی در زمینه تاثیر نویسندگی و ادبیات داستانی در ترویج سیک و سیره رضوی می‌گوید: مهم‌ترین اتفاقی که ادبیات می‌تواند ایجاد کند ترجمه سلیس و ساده و تطبیق یافته با زمان امروز از متون کهن است. اگر این اتفاق بیفتد تکلیف مخاطب برای پیروی مشخص می‌شود مثلا داستانی از سیره حضرت رضا (ع) می‌خوانیم، ولی نمی‌توانیم این داستان را با خود تطبیق دهیم لذا ادبیات می‌تواند ما را در تطبیق سیره رضوی که مربوط به چند صد سال پیش است با زندگی کنونی ما کمک کند.

وی می‌افزاید: متن اصلی تاریخ ما که توسط نویسندگان کهن نگاشته شده به نوعی اصل واقعه است و نقل راوی است؛ ادبیات زبان این واقعه و رسانه بستر این زبان است. اگر رسانه نباشد هر چه زبان ارزشمند و رسا و سلیس باشد قدرت انتقال خود را به مخاطب از دست می‌دهد بنابراین هر رسانه با هر شیوه و هر مدلی بخواهد کار کند باید بستر زبان و ادبیات باشد.

این نویسنده برجسته کشورمان بیان داشت: ما به سه عنصر بازآفرینی و بازنویسی و نقل واقعه تاریخی بصورت خام احتیاج داریم اما در بخش بازآفرینی خیلی ضعف داریم. بازآفرینی از واقعه اصلی به این صورت است که دریافت کلی از واقعه تاریخی گرفته و آن را چنان می‌پروراند که مخاطب نسبت خود را با ماجرا مشخص کند و امکان تبعیت را به مخاطب می‌دهد و اگر جشنواره اهتمام خود را در زمینه عنصر بازآفرینی بگذارد اتفاق خوبی است چرا که رسانه‌ها و فضای مجازی بیشترین مخاطب را دارند.

وی بیان داشت: آثار رضوی ما بسیار اندک است و این باور که در حوزه حضرت رضا (ع) کار بسیارکرده‌ایم غلط است و از طرفی دیگر بیشتر اثار رضوی آثار بازنویسی شده است بنابراین کسی که سیره حضرت (ع) را مطالعه می‌کند و می‌خواهد آن را با شرایط زندگی خود تطبیق دهد چیزی دستش را نمی‌گیرد و کاربردی برایش ندارد.

سادات اخوی بازآفرینی وقایع تاریخی زندگی ائمه اطهار (ع) برای اتصال سیره رضوی با زندگی خود با شرایط کنونی را یک ضرورت دانست و گفت: ما برای وارد کردن سیره حضرت رضا (ع) به جامعه کنونی نیازمند بازآفرینی وقایع تاریخی هستیم بدین معنا باید رمانی بنویسیم که در محتوای آن زندگی و سیره حضرت رضا (ع) باشد.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها زبان ادبیات است، افزود: خوراک فکری رسانه‌ها باید آن دسته از کتاب‌ها و رمان‌هایی باشد که بازآفرینی شده است چرا که آثار بازنویسی شده از سیره اهل بیت (ع) جاذبه‌ای برای مخاطب ندارد و نسخه کاربردی نیست. مثلا سریال ولایت عشق مردم را با ماجرای حضرت رضا (ع) درگیر کرد. چنانچه جشنواره رسانه‌ای امام رضا (ع) روی آثار بازآفرینی شده و رسانه‌هایی که از این اثار برای تولیدات خود استفاده می‌کنند متمرکز شود موفق عمل خواهد کرد و به نتیجه مطلوب خود خواهد رسید.

انتهای پیام/282/ ز