باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
دوشنبه ۲۴ ژانویهٔ ۲۰۲۲
Monday, Jan 24, 2022

دسته بندی ها :
بین الملل
مخالفت با نظام انگلیس در اعطای نشان افتخار به تونی بلر
بر اساس یک نظرسنجی ۶۳ درصد از مردم انگلیس با اعطای نشان افتخار به تونی بلر از سوی ملکه این کشور‏، مخالفت کردند.
خبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما
۱۴ ژانویهٔ ۲۰۲۲
مخالفت با نظام انگلیس در اعطای نشان افتخار به تونی بلر
به گزارش سرویس بین الملل­ ­خبرگزاری صدا و سیما از لندن، تارنمای لیبور هاب (Labour Hub) اعلام کرد: در یک نظرسنجی از مردم انگلیس معلوم شد فقط ۱۴ درصد از مردم، با دادن نشان افتخار به تونی بلر نخست وزیر اسبق  این کشور موافقند و ۶۳ درصد با تصمیم ملکه انگلیس در اعطای نشان شوالیه به تونی بلر نخست وزیر اسبق این کشور مخالفند.
تارنمای لیبور هاب افزود: تونی بلر، نخستین جنایتکار جنگ‌های امپریالیستی است که تاکنون نه تنها محاکمه نشده است بلکه مدال هم دریافت می‌کند.
قرار است به دعوت «ائتلاف ضد جنگ» (Stop the War Coalition) در انگلیس، در روز ۱۳ ژوئن، دوشنبه ۲۳ خرداد سال آینده کهنگامی که تونی بلر برای دیدن ملکه انگلیس به کاخ ویندسور (Windsor) می‌رود تا مدال خود را دریافت کند، تظاهرات علیه این اقدام برگزار شود.
پیش از تهاجم آمریکا و انگلیس به عراق نیز یک میلیون نفر از مردم انگلیس در خیابان‌های لندن بزرگترین تظاهرات ضد جنگ در تاریخ این کشور را برگزار کردند، اما سران این کشور بی توجه به خواست مردم به بهانه داشتن سلاح کشتار جمعی تهاجم گسترده‌ای را به عراق آغاز و فجایع بزرگی را برای جهان به بار اوردند.
پس از این که ملکه انگلیس اعلام کرد تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس را شوالیه می‌کند، تومار مخالفت با اعطای بالاترین لقب سلطنتی به تونی بلر شکل گرفت که تا کنون بیش از یک میلیون نفر ان را امضا کردند.
در این تومار آمده است تونی بلر، اصلا در خور مدال نیست و باید به عنوان جنایتکار جنگی، محاکمه شود. علاوه بر مخالفان جنگ، خانواده‌های داغدار جنگ‌های بلر در افغانستان و عراق، شماری از نظامیان انگلیسی و خانواده‌های نظامیان جان باخته در جنگ‌هایی که تونی بلر براه انداخت نیز مخالفت خود را با شوالیه شدن تونی بلر اعلام می‌کنند.
تعدادی از نظامیان انگلیسی و خانواده‌های انگلیسی که فرزندانشان را در جنگ‌های افغانستان و عراق از دست داده اند می‌گویند در مخالت با تصمیم ملکه انگلیس، مدال‌هایی را که دریافت کرده اند، باز پس خواهند داد.
روزنامه دیلی اکسپرس از قول شماری از مردم بصره نوشت:" دادن مدال افتخار به یک جنایتکار جنگی که با اطلاعات دروغین، جنگ در عراق را راه انداخت، این پیام را به دیگر سیاستمداران می‌دهد که اگرچه شما یک روز مجرم بودید، روز دیگر ممکن است قهرمان شوید.
روزنامه دیلی اکسپرس از قول یکی از مردم عراق نوشت: تبریک به آمریکا و انگلیس که داعش را پروردند! شما همه عراق را با بمب شخم زدید و ارتش این کشور را نابود کردید تا زمین برای ظهور داعش، آماده شود.
به نوشته دیلی اکسپرس، در گزارش بررسی جنگ عراق که جان چیلکات (John Chilcott) در انگلیس تهیه کرد، تونی بلر متهم شد بدون توجه به راه‌های سیاسی، در پی حمله به عراق بوده است.
اعطای نشان شوالیه که علاوه بر ملکه و ولیعهد انگلیس فقط ۲۴ نفر می‌توانند از ان برخوردار باشد به تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس که به جنگ‌افروزی شهره است، موجب خشم فعالان حقوق بشری انگلیس شده است. نشان گارتر (Garter) که ملکه انگلیس به تونی بلر، اهدا کرد از بالاترین مدال‌های سلطنتی و قدیمی‌ترین مدال شوالیه این کشور به شمار می‌رود.

تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس، فقط در ۶ سال از ۱۰ سال نخست وزیری، ۵ جنگ راه انداخت و بیش از هر نخست وزیر در تاریخ این کشور، جنگ افروزی کرد. از جمله جنگ‌هایی که تونی بلر برافروخت، جنگ در عراق در سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۳ میلادی، جنگ کوزوو در سال ۱۹۹۹، جنگ در سیرالئون در سال ۲۰۰۰ و جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی بود که به کشتن، معلولیت و آوارگی میلیون‌ها نفر منجر شد که اغلب این قربانیان، مسلمان بودند.