باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
یکشنبه ۱۸ آوریل ۲۰۲۱
Sunday, Apr 18, 2021

دسته بندی ها :
جامعه
حتی زلزله سی سخت هم هدیه ای از جانب دنای مهربان است
با گذشت چند روز از زلزله خسارت بار سی سخت آرامش هنوز به ساکنین این شهر برنگشته است و در شرایط سرمای زیر صفر درجه ، زندگی اهالی شهر و روستاهای اطراف در چادرها و در شرایط کمبود وسایل گرمایشی به سختی می گذرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین
۲۸ فوریهٔ ۲۰۲۱
حتی زلزله سی سخت هم هدیه ای از جانب دنای مهربان است

با این حال گذشت چند روز از حادثه این مجال را فراهم می آرود تا با نگاهی فرانگر به این حادثه  به ذکر چند نکته مهم بپردازیم:

تاخیر ۷۲ ساعته اولیه در امدادرسانی و اسکان اضطراری زلزله زدگان بار دیگر ضعف دستگاههای امدادی و مدیریت بحران را در سرعت عمل حیاتی اولیه عیان نمود و این واقعیت را جلوی چشم آورد که ضعف های مدیریتی در دستگاههایی چون هلال احمر را با برگزاری مانورهای خنثی و شعاری و کلیشه ای که همواره در قالب شلوغ کاری های کاذب همچون آژیر زدن چند آمبولانس،انتقال مصدوم و برپایی چند چادر امدادی نمی توان مرتفع ساخت. همچنین برپایی ناموفق اردوگاه اسکان در شرایط شیوع کرونا و عدم استقبال مردم از این اردوگاهها ، بروز رسانی نشدن طرح های امدادی از زمان شیوع کرونا در طی یک سال گذشته و انفعال حاکم در این خصوص را عیان ساخت. مضاف به اینکه آشفتگی اولیه در توزیع اقلام امدادی و نبود یک بانک اطلاعاتی خانوارهای شهر ، سوء مدیریت حاکم بر هلال احمر را پر رنگ کرد . این اشکالات مزمن می تواند نشانگر فقدان تخصص گرایی و شایسته سالاری در بدنه مدیریتی هلال احمری باشد که در طول سالیان گذشته همواره حیاط خلوت برخی نمایندگان بوده که جاماندگان از بَزم توزیع مناصب را بدون تخصص حداقلی راهی هلال احمر کرده اند. لذا ضروری بنظر می رسد که هلال احمر با مطالبه مردم و رسانه ها از حیاط خلوت سیاسیون خارج شده  و مدیران دستگاههای امدادی نیز در برگزاری مانور بر روی مهارت ورزی مدیریتی و برطرف کردن نقاط ضعف خود متمرکز شوند تا زحمات کارمندان خدوم و دلسوز این مجموعه ها که در تماس مستقیم با مردم هستند بعلت ضعف در سطوح مدیریت میانی و عالی به هدر نرود.  صدالبته بیان اشکالات و نارسایی ها، نافی خدمات صورت گرفته نبوده و همگان قدردان تلاش های دلسوزانه کارکنان دستگاههای دولتی و گروههای خودجوش مردمی هستند.

از سوی دیگر تلاش اولیه برخی مدیران استانی و ملی خصوصا در بخش مدیریت بحران برای کم اهمیت جلوه دادن حجم خسارات وارده و تحت کنترل نشان دادن شرایط که منجر به آزردگی آسیب دیدگان شده جای تامل دارد. گرچه در طی سالیان اخیر این موضوع به یک اپیدمی دراظهار نظر مسئولین بدل شده است لکن در شرایط زلزله و ضعف امکانات و لزوم بسیج منابع به منظور امداد رسانی به آسیب دیدگان اتخاذ چنین موضع گیری هایی دور از اخلاق و تدبیر است. در این میان تلاش خبرنگاران و سایت ها و پیج های خبری استانی و ملی برای بیان و به تصویر کشیدن عمق خسارات وارده و نیز انعکاس فرهنگ و روحیه مردم بومی در فرآیند خبررسانی جای تقدیر دارد.

همچنین طبیعی دانستن خسارات بعلت سنتی سازی خانه ها و انتقاد از ضعف استحکام بناها در پاره ای از موضع گیری مسئولین هم خالی از اشکال نیست، چرا که نحوه ساخت و ساز مردم زحمت کش سی سخت تابعی از وضعیت معیشت و قدرت خرید و تورم مصالح ساختمانی است وگرنه مردم سی سخت هم در صورت برخورداری از حقوق های نجومی برخی مسئولین می توانستند کاخ های مستحکم باستی هیلزی لواسانات بسازند بنحوی که در برابر زلزله ۸ ریشتری هم خم به ابرو نیاورد. لذا این اظهارات با نگاه به دستان پینه بسته و چهره ی آفتاب سوخته مردم سی سخت صحیح نیست.

اما فارغ از مشکلات بوجود آمده، این زلزله روی دیگری هم دارد و  بیان آثار مثبت ناشی از آن در روحیه بخشی به مردم زلزله زده در شرایط استرس و دغدغه های زیاد اهالی شهر خالی از لطف نیست.

 از جمله این آثار مثبت می توان به تزریق اعتبارات عمرانی قابل توجه به شهر زلزله زده سی سخت و روستاهای اطراف اشاره کرد . درحالی که طی یک دهه گذشته در شرایط تحریم و کاهش بودجه عمرانی دولت ، همان مبالغ اندک بودجه تخصیص یافته استانی، اسیر قبیله گرایی ها و باندبازی ها و سردسیری و گرمسیری شدن تخصیص اعتبارات شده و شهر سی سخت از قربانیان این فضای سیاسی مسموم بوده است، اختصاص مبالغ قابل توجه برای شهر سی سخت نوید یک نوسازی بزرگ و یک خانه تکانی عمرانی را در سطح شهر می دهد که با گذر از این روزهای تلخ کام مردم سی سخت را شیرین خواهدکرد.

همچنین بدیهی است با بروز این زلزله ، بحث های قبیله گرایانه ای مثل احداث بیمارستان در سی سخت یا پاتاوه و نیز چرایی هزینه کردن اعتبارات برای تعریض جاده یاسوج به سی سخت و زیرسوال بردن لزوم احداث پل معلق و تونل طراحی شده برای این جاده برای همیشه به بایگانی قبیله گرایان رفته است.

از دیگر برکات این زلزله خروج نام سی سخت از بن بست رسانه ای چند دهه اخیر است. در شرایطی که یک اراده پیدا و پنهان در دهه های گذشته سعی در بایکوت خبری این شهر داشته و نتیجه این تلاش ها در گمنام و محجور ماندن نام و هویت و زیبایی این شهر بعضا موثر بوده است ، وقوع زلزله و پر شدن فضای رسانه ای از نام سی سخت اعم از بخش های خبری تلویزیون و فضای مجازی (در داخل و چه رسانه های فارسی زبان در خارج از کشور) و نیز رفت و آمد مقامات بلند پایه از هر سه قوه که شاید درشرایط عادی هیچگاه به سی سخت سفر نمیکردند،این شهر و مردمانش را از سایه سنگین یک بن بست خبری طولانی خارج کرده و با توجه به تامین بخشی از درآمد مردم شهر از ظرفیت های گردشگری، این موضوع میتواند منشا خیر و برکت در دراز مدت باشد.

از این منظر می توان ادعا کرد که این زلزله فارغ از خسارت ها و اضطراب ها و مشکلاتی که در کوتاه مدت ایجاد کرده در حقیقت خود یک موهبت الهی بوده و با نگاهی بلند مدت می توان گفت که حتی زلزله سی سخت هم هدیه ای از جانب دنای مهربان است.