باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
سه‌شنبه ۲۲ ژوئن ۲۰۲۱
Tuesday, Jun 22, 2021

دسته بندی ها :
دین و اندیشه
روز بیست و نهم ماه رمضان/ نزول انواع نعمت‌ها
روز بیست و نهم ماه رمضان/ نزول انواع نعمت‌ها
روز بیست و نهم ماه رمضان/ نزول انواع نعمت‌ها

نزول انواع نعمت‌ها
فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا ﴿١٠﴾ یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِدْرَارًا ﴿١١﴾ وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهَارًا ﴿١٢﴾
پس [به آنان] گفتم: از پروردگارتان آمرزش بخواهید که او همواره بسیار آمرزنده است. (۱۰) تا بر شما از آسمان باران پی در پی و با برکت فرستد، (۱۱) و شما را با اموال و فرزندان یاری کند، و برایتان باغ ها و نهرها پدید کند. (۱۲، نوح)
 

توضیح: استغفار آثار دنیوی و اخروی فراوانی دارد. در این آیات – که از زبان حضرت نوح علیه السلام حکایت شده است _ به برخی از این آثار اشاره شده است تا همگان بدانند که حتی دستیابی به نعمت‌های مادی نیز در گرو رحمت و غفران الهی است. نزول پی‌درپی برکات آسمانی، فزونی اموال و اولاد و بهره‌مندی از امکانات مادی و روحی دیگر در سایه استغفار و بازگشت از گناهان محقق می‌شود. از این آیه معلوم می‌شود استغفار و بازگشت از گناهان محقق می‌شود. از این آیه معلوم می‌شود استغفار در رفع مصائب و گرفتاری‌ها و نزول نعمت‌های آسمانی تأثیر فوری دارد. امیرمؤمنان علیه السلام در خطبه ۱۳۳ نهج‌البلاغه – که به خطبه استسقاء مشهور است – این حقیقت را تبیین نموده است.

حدیث: امام علی علیه السلام: «أکثِروا الإستِغفارَ تَجلِبوا الرِّزق؛ زیاد استغفار کن تا روزی را به سوی خود جلب کنی.» خصال: ص۶۱۵ ح۱۰.
به نقل از کتاب هر روز با قرآن و عترت، انتشارات آیه نور