باخبرانباخبران
( نسخه بتا )
جمعه ۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۱
Friday, Jul 23, 2021

دسته بندی ها :
سیاست
رحمانی فضلی: اراده دو ملت و دو کشور ایران و تاجیکستان بر گسترش همکاری هاست
عبدالرضا رحمانی فضلی و رمضان رحیم زاده وزرای کشور ایران و تاجیکستان اشتراکات فرهنگی دو کشور را به خصوص در بخش زبان فارسی مهم ترین فاکتور در گسترش مناسبات اقتصادی و فرهنگی دو کشور عنوان و بر استفاده از این ظرفیت ها برای توسعه اقتصادی هر دو کشور تأکید کردند.
خبرگزاری ایسناخبرگزاری ایسنا
( و ۸ سایت دیگر )
۱ ژوئن ۲۰۲۱
رحمانی فضلی: اراده دو ملت و دو کشور ایران و تاجیکستان بر گسترش همکاری هاست

به گزارش ایسنابه نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه نشست مشترک وزرای کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان که در محل وزارت کشور در تهران برگزار شد با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران اولویتی خاص و جدی به گسترش روابط همسایگی قائل است؛ گفت: امروز توفیق داریم در خدمت برادر و دوست خودم آقای رحیم زاده وزیر محترم کشور تاجیکستان هستم و درخصوص زمینه های گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی بحث و گفت و گوهای خوبی انجام شد.

رحمانی فضلی با اشاره به این که روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی، اعتقادی، تاریخی، همسایگی و منطقه ای کاملا رو به رشد و مناسب بوده است؛ گفت: تلاش هر دو کشور بر این است که ظرفیت های همگرایی و همکاری در سطوح مختلف تقویت شود.
وزیر کشور با بیان اینکه پیرو گسترش مناسبات همکاری دو کشور، اسفند ماه سال گذشته سفری به کشور تاجیکستان داشته ام؛ گفت: تلاش های همه مسئولان کشور، اعم از اینجانب در کسوت وزیر کشور، آقای دکتر ظریف به عنوان وزیر خارجه و جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهوری محترم بر گسترش مناسبات اقتصادی و فرهنگی دو کشور است.
رئیس شورای امنیت کشور با اشاره به ظرفیت همکاری های امنیتی دو کشور، گفت تفاهم نامه امنیتی خوبی میان دو کشور منعقده شده و در این راستا برای همکاری در بخش پلیس میان دو کشور در حوزه های مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، آموزش، تبادل استاد و دانشجو کار خواهیم کرد.
گسترش همکاری ها در حوزه فرهنگی از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور بود و در این خصوص گفت: زبان فارسی زبان مشترک ایران، تاجیکستان و افغانستان است و این سه کشور می توانند یک مثلث همکاری فرهنگی در منطقه ایجاد کنند.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: پیرو این مناسبات و ظرفیت های قوی فرهنگی، گسترش تبادلات علمی، دانشجویی و اساتید میان دو کشور بایستی مورد توجه قرار گیرد.
وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت هایش به ضرورت گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: تقویت همگرایی اقتصادی منطقه ای، مورد تاکید مسئولان عالی کشور است و در این راستا ظرفیت خوبی میان دو کشور ایران و تاجیکستان در حوزه سرمایه گذاری های مشترک، همکاری های بین بانکی و تجاری وجود دارد.
وی اضافه کرد: اراده دو ملت و دو کشور ایران و تاجیکستان بر گسترش این همکاری هاست و برای همین باید نهایت استفاده از ظرفیت های موجود برای توسعه اقتصادی هر دو کشور به عمل آید.

رحمانی فضلی در پایان ابراز امیداوری کرد: ان شاءالله این سفر، سفر پر خیر و برکتی برای هر دو ملت ایران و تاجیکستان باشد و زمینه های خوب همکاری میان دو کشور گسترش یابد.
در حاشیه نشست امروز وزرای کشور ایران و تاجیکستان، همچنین، رمضان رحیم زاده وزیر کشور تاجیکستان با تشریح این موضوع که وزیر کشور ایران  به درستی بر ضرورت گسترش مناسبات فرهنگی و اقتصادی دو کشور تاکید دارد؛ گفت: امروز به همراه هیاتی، با هدف بررسی زمینه های گسترش همکاری ها در حوزه های مختلف به ایران سفر کرده ایم.
وزیر کشور تاجیکستان با اشاره به این موضوع که گسترش همکاری بین دو کشور در حوزه جرایم فراملی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر امری ضروری است؛ گفت: سند های همکاری خیلی خوبی میان دو کشور به امضا رسیده است و بایستی از این ظرفیت برای گسترش همکاری در حوزه های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی استفاده شود.
رحیم زاده با اظهار این مساله که سفر اخیر وزیر کشور ایران به کشور تاجیکستان زمینه ساز همکاری های خوبی میان دو کشور شد؛ گفت: باید سفرهای کاری میان دو کشور ادامه یابد.
وزیر کشور تاجیکستان تصریح کرد: به دنبال بررسی تمام راهها و گزینه های موجود در گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور ایران و تاجیکستان هستیم و امید داریم که با محور قرار دادن فرهنگ مشترک دو کشور به خصوص زبان فارسی، دوستی دو کشور تقویت و تحکیم شود.

انتهای پیام